Popieriaus ir plastiko atliekų kiekiai išauga daugiau nei 50 proc., stiklo – netgi dvigubai
Artėjant Kalėdoms, gerokai išauga gyventojų vartojimas, o kartu su juo ir susidarančių šiukšlių kiekiai. Šventiniu laikotarpiu dažnai galime pastebėti prie rūšiavimo konteinerių besikaupiančias atliekų krūvas, kurios ne tik apsunkina atliekų išvežėjų darbą, bet ir liudija apie perteklinį vartojimą. Visgi šventinę nuotaiką galime kurti ir pasirinkdami atsakingus sprendimus bei pasitelkdami kūrybiškumą, įsitikinę atliekų rūšiavimo ekspertai.
Naudingais patarimais, kokių klaidų vengti ir kokius aplinkai draugiškus sprendimus galime pasirinkti Kalėdų laikotarpiu, dalinasi „Gamtos ateitis“ viešinimo ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė, UAB „Ekobazė“ vadovė Marina Curko-Notkuvienė ir „Ekonovus“ komunikacijos vadovė Vilma Balčiauskaitė.
Iš po eglutės – tiesiai į konteinerį?
„Gamtos ateitis“ atstovė D. Ramanauskaitė, įsitikinusi, kad prieš Kalėdas svarbu kalbėti ne tik apie tinkamą pakuočių rūšiavimą, bet ir apie perteklinį vartojimą.
„Šventinės karštligės apimti žmonės dažnai perka nesusimąstydami apie daiktų ilgaamžiškumą, tikrąjį poreikį, todėl po švenčių į atliekų konteinerius keliauja ne tik kalnai pakuočių, bet ir patys daiktai. Galbūt ne tiesiai iš po eglutės, nors pasitaiko ir tokių, bet siekiant atsikratyti senesniais daiktais ir atlaisvinti namuose vietos naujiems. Labai dažnai į šią kategoriją patenka smulkiosios elektronikos prietaisai (vaikų žaislai, lemputės ir kt.), kuriuos reikėtų išmesti į specialius elektronikos surinkimo konteinerius arba išvežti į atliekų surinkimo aikšteles. Deja, dažnai šie daiktai lengva ranka išmetami į buitinių atliekų ar plastikui skirtus konteinerius“, – pastebėjimais dalinasi D. Ramanauskaitė.
Šiuo laikotarpiu padaugėja ir gyventojų, kurie atsinaujina buitinę namų techniką, tačiau šventiniame šurmulyje nepasivargina tinkamai pasirūpinti senos įrangos išvežimu ir tinkamu jų pakuočių rūšiavimu. „Nors šių atvejų pasitaiko vis rečiau, vis dar galime matyti prie rūšiavimo ar buitinių atliekų konteinerių paliekamus senus televizorius, virykles ar kitą buitinę techniką. Norisi priminti gyventojams, kad galima užsakyti nemokamą tokios technikos išvežimą, taip pat dar veikiančius įrenginius pasiūlyti socialinių tinklų grupėse atiduoti nemokamai tiems, kam jie, nors ir senesni, praverstų arba patiems išvežti į stambiagabaričių atliekų aikšteles“, – patarimais dalijasi „Gamtos ateitis“ ekspertė.
Taip pat įsigijus naują įrenginį, jo dėžę reikėtų sulankstyti taip, kad ji tilptų į rūšiavimo konteinerį ir nepalikti šalia konteinerio ant žemės, nes sušlapęs kartonas nebetinkamas perdirbimui. Pakuotėse esantis ir įrenginius saugantis putplastis turėtų būti atskiriamas ir metamas į plastikui skirtą konteinerį.
Stiklo atliekų kiekiai išauga dvigubai
Atliekų perdirbimo ir tvarkymo įmonės UAB „Ekobazė“ vadovė Marina Curko-Notkuvienė pabrėžia, kad nors šventiniu laiku rūšiavimo konteineriai ir būna pilnesni, tai nėra priežastis mesti atliekas bet kur. „Labai svarbu, kad gyventojai naudotųsi pakuočių konteineriais, nes popierius arba stiklas metamas į mišrių atliekų konteinerius, negalės būti tinkamai išrūšiuotas ir perdirbtas. Lygiai taip pat, išmesdami buitines atliekas į pakuotėms skirtus konteinerius, galite užteršti visas rūšiavimui skirtas atliekas, todėl kitų gyventojų sąmoningas elgesys praras prasmę“, – teigia „Ekobazė“ atstovė.
Įmonės vadovė akcentuoja ir ne visada itin gražią ir spindinčią švenčių pusę: kartu su išaugusiu vartojimu gruodžio ir sausio mėnesį gerokai padidėja ir visų rūšių šiukšlių kiekiai. Jie apima ne tik gyventojų, bet ir prekybos bei maitinimo įstaigų atliekas. Ypač padaugėja stiklo atliekų: jų kiekis padvigubėja.
„Mes, atliekų tvarkytojai, vieni pirmųjų galime indikuoti – ar sėkmingas buvo prekybininkams šventinis sezonas ir kokio dosnumo kiekvienais metais būna Kalėdų senelis“, – pajuokauja M. Curko-Notkuvienė.
Vis dėlto juokauti po švenčių ne visada norisi. Išaugę atliekų kiekiai reiškia, kad konteineriai šiuo laikotarpiu nėra taip greit ištuštinami, todėl gyventojai ar įmonės šiukšles palieka prie jų, ir taip apsunkina atliekų tvarkytojų darbą, jau nekalbant apie estetinį aplinkos vaizdą. „Ypač svarbu prie stiklo pakuočių konteinerių nepalikti tuščių butelių ir stiklainių. Jie gali sudūžti ir palikti daugybę šukių. Tokios situacijos pavojingos tiek gyventojams, kurie naudojasi konteineriais, tiek vaikams ir gyvūnams bei patiems šiukšlių vežėjams“, – perspėja M. Curko-Notkuvienė.
Daugiausia klaidų ne rūšiuojant atliekas, o planuojant Kalėdas
Tuo tarpu atliekų tvarkymo įmonės „Ekonovus“ komunikacijos ir bendrovės įkurtos Tvarumo akademijos vadovė Vilma Balčiauskaitė pastebi ir tam tikrų džiuginančių tendencijų. „Praūžus šventėms, kalėdinės eglutės prie atliekų konteinerių atsiduria vis rečiau. Visgi tokių atvejų dar pasitaiko. Jeigu gyventojai turi galimybę, kirstines eglutes patys gali panaudoti kaip biokurą. Kai tokios galimybės nėra, jas reikėtų pristatyti į tam specialiai įrengiamas eglučių surinkimo aikšteles“, – primena V. Balčiauskaitė.
Kaip ir kitos kalbintos pašnekovės ji atkreipia dėmesį, kad gruodžio ir sausio mėnesiais atliekų kiekiai išauga. „Pastebime, kad apie 50-60 proc. padidėja popieriaus, plastiko pakuočių kiekiai. Konteineriuose įprastai atsiduria ir daugiau maisto atliekų. Tačiau čia reikėtų kalbėti ne tiek apie rūšiavimo klaidas, bet apie tai, kad visų pirma klaidų padarome jau planuodami savo šventes”, – įsitikinusi „Ekonovus“ atstovė V. Balčiauskaitė.
Specialistė pirmiausiai ragina daugiau laiko skirti švenčių planavimui: apgalvoti šventinį meniu, susitarti su artimaisiais, kas ką gamins ir pasistengti šiais metais gaminti tik tiek, kiek pavyks suvalgyti. Ta pati taisyklė galioja ir kitiems aspektams – dovanoms, dekoracijomis, pakuotėms. „Šventinė dvasia tikrai nenukentės, jeigu dovanas pakuosime kūrybiškai, pasitelkdami pakuotes, kurias jau turime namuose ar tai, ką galima naudoti pakartotinai. Taip išvengsime didžiulio kiekio perteklinių atliekų, o kartu, tikėtina, pavyks sutaupyti”, – atkreipia dėmesį V. Balčiauskaitė.
Dalijasi naudingais patarimais, kaip sumažinti šiukšlių per šventes
Visos kalbintos pašnekovės teigia, kad sumažinti atliekų kiekį bei teisingai rūšiuoti nėra labai sunku: tereikia noro ir šiek tiek planavimo. Jos dalijasi naudingais ir praktiškais patarimais, kurie padės sumažinti vartojimą ir atsakingai elgtis su atliekomis per šventes bei po jų:
- Sudarykite išsamų pirkinių sąrašą tiek dovanoms, tiek maistui ir laikykitės jo, kad išvengtumėte spontaniškų pirkinių, kurie vėliau yra išmetami.
- Rinkitės dovanas be nereikalingos pakuotės arba pasigaminkite ją patys iš jau turimų medžiagų. Venkite kombinuotų pakuočių, kuriose yra tiek plastiko, tiek popieriaus, jų perdirbti praktiškai neįmanoma.
- Dovanų dėžutes, maišelius, kaspinus ir kitas pakavimo priemones galite pasilikti ir panaudoti kitais metais.
- Pasigaminkite šventines dekoracijas iš gamtinių medžiagų, tokių kaip šakelės, kankorėžiai, džiovinti vaisiai.
- Likusį po švenčių maistą užšaldykite arba kūrybiškai panaudokite kitų patiekalų gamybai.
- Vertinkite gaminių ilgaamžiškumą, ne tik jų kainą ar išvaizdą.
- Prieš išmesdami neapgalvotus pirkinius, pasiūlykite juos socialiniuose tinkluose esančiose daiktų dalijimosi ar mainų grupėse.
- Jei rūšiavimo konteineriai yra perpildyti, paieškokite namie, garaže, sandėliuke vietos, kurioje galite kelias dienas palaikyti pakuočių atliekas ir išmeskite jas tada, kai konteineriai vėl bus tušti.
- Dėžutes, tetrapakus ir kitas tuščiavidures pakuotes išardykite ir sulankstykite, kad rūšiavimo konteineryje jos užimtų mažiau vietos.
- Nepamirškite, kad užterštos, riebaluotos popieriaus pakuotės nebegali būti perdirbamos ir turi būti metamos į mišrių atliekų konteinerius.
- Išsikelkite tikslą: vieną ar kelis šventinius sezonus praleisti be naujų nereikalingų pirkinių ir pasidalinkite šia idėja su draugais ar šeima.
Šventės yra skirtos pabūti kartu, todėl daugiausiai dėmesio skirkite laiko leidimui su artimaisiais, kūrybingoms veikloms ar savanorystei, o mažiau dėmesio – materialiniams dalykams ir kelionėms į parduotuves. Gražaus švenčių laukimo!